Przejdź do głównej zawartości

Duszenie mocą - dlaczego nie zawsze jest używane podczas walk [Wyjaśnienie]

           Duszenie mocą jest jedną z umiejętności posługiwania się siłą niefizyczną. Polega na zaciskaniu krtani przeciwnika, tak aby uniemożliwić złapanie oddechu a w szczególnych przypadkach doprowadza do zmiażdżenia narządu wewnętrznego. Zdarza się że podczas stosowania tej umiejętności, przeciwnik zostaje uniesiony do góry. Duszenie najczęściej stosowane było przez Datha Vadera, ale nie tylko on posiadał tę umiejętność. Dlaczego jednak nie stosować duszenia zamiast walki na miecze świetlne? Znaczenie szybciej i boleśniej kończy się życie przeciwnika.
Darth Vader używa duszenia mocą na Dyrektorze Krennicu

Każda umiejętność związana z mocą czy to telekineza, pchanie, przyśpieszenie czy rażenie błyskawicami, wymaga od użytkownika mocy zużycia  pewnej ilość energii. Zatem stosowanie umiejętności za każdym razem osłabia osobę stosującą daną sztuczkę. Zazwyczaj w każdej walce osoby wrażliwej na moc, używana jest podstawowa umiejętność osłony/tarczy mocy, która zapewnia blokadę przed innymi atakami przeciwnika. Aby przebić tarczę trzeba być silniejszym mocą lub sprytniejszym od przeciwnika. Dlatego konfrontacje użytkowników mocy sprowadzają się do walk na miecze świetlne. Obserwując pojedynki można zauważyć, że nie tylko technika posługiwania się mieczem ogrywa tutaj znaczenie ale też umiejętność rozproszenia przeciwnika i zakłócenia jego więzi z mocą pozbawiając przeciwnika ochrony tarczy mocy. Doświadczenie odgrywa tu ogromne znaczenie. Duszenie mocą podczas walki ukazane jest w trzeciej części sagi "Zemsta Sithów". W pojedynku Hrabiego Dooku przeciw Obi-Wanowi i Anakinowi. Walka rozpoczyna się poprzez jednoczesny atak dwóch Jedi na hrabiego. Po krótkiej wymianie uderzeń Hrabia stara się rozdzielić swoich przeciwników tak aby móc wyeliminować ich po kolei. Pojawiają się roboty, które atakują Kenobiego. Mistrz Jedi bez problemu radzi sobie z ich przewidywalnymi strzałami. Ponownie dochodzi do połączenia sił Anakina i Obi-Wana. Doświadczony Hrabia atakuje jednocześnie obu na raz rozbijając tarczę mistrza Jedi. Dusi go i jednocześnie kopie Skywalkera.
Duszenie mocą w wykonaniu Hrabiego Dooku

Ta scena ukazuje jakim potężnym przeciwnikiem był Dooku. Drugi raz duszenie mocą w Zemście Sithów występuje po przejściu Anakina na ciemną stronę mocy. Jednak tym razem używane jest przez upadłego Jedi na jego ukochanej żonie. Tutaj nie ma próby sprzeciwy czy obrony ze strony ofiary. Brak tarczy mocy u Padme.
           Jeżeli chodzi o osłonę mocy, którą każdy wrażliwy na moc wytwarza poprzez skupienie, to  jest ona najlepiej widoczna w walce Obi-Wana z Anakinem na Mustafar. W początkowej fazie ich pojedynku wchodzą do pomieszczeń w których zostali wymordowani członkowie federacji kupieckiej. Po wymianie ciosów mieczy świetlnych następuje moment w którym rywale napierają na siebie mocą wyciągając dłonie w celu pchnięcia. Następuje równoczesne rozbicie tarczy i pchnięcie mocą. Zarówno Obi-Wan jak i Anakin zostają odrzuceni do tyłu niewidzialną eksplozją.
Próba przebicia tarczy mocy.

Na tę scenę trzeba zwrócić szczególną uwagę jeżeli ktoś się kiedyś zastanawiał czy Anakin był potężniejszy od Obi-Wana. Mocą byli równi. Jednak w walce na miecz Anakin był lepszy ale o tym w innym poście.
Można zatem stwierdzić, że umiejętność duszenia mocą jest przydatna i śmiertelnie groźna ale tylko wtedy, gdy jesteśmy silniejszy mocą od naszego przeciwnika lub uda nam się go skutecznie rozproszyć i rozbić tarczę mocy. Właśnie dlatego użytkownicy mocy nie zawsze używają swoich niewidzialnych umiejętności do rozstrzygnięcia sporów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego Darth Vader był lojalny wobec Imperatora? [Wyjaśnienie]

            W szóstej części Gwiezdnych Wojen: Powrót Jedi, widzieliśmy rozmowę Dartha Vadera ze swoim synem Lukiem. Młody Jedi przekonuje swojego ojca by zawrócił ze swojej ścieżki i przeszedł na jasną stronę mocy. Twierdzi, że wyczuwa w nim dobro i chce by poszedł z nim. Vader słysząc słowa syna mówi: ,,Nie znasz potęgi ciemnej strony mocy, muszę być posłusznym mojemu mistrzowi''. Następnie po krótkiej wymianie zdań, z ust mrocznego Lorda padają słowa: "Dla mnie jest już za późno synu". Dlaczego więc Vader nie mógł się przeciwstawić Imperatorowi i dołączyć do syna? Czy razem nie pokonaliby władcy imperium? We wcześniejszych częściach filmowych Gwiednych Wojen jak również w książkach można zauważyć całkowite oddanie i posłuszeństwo Vadera. Już w Zemscie Sithów po raz pierwszy Anakin Skywalker zachowuje się jak sługa pełniący wolę swojego Pana. Jest kilka powodów przez które Lord Vader był tak lojalny. Początkowo jego lojalność wynikała z chęci urat...

Dlaczego Imperator został pokonany tak łatwo [Wyjaśnienie]

           Wielki przywódca, wszechmocny, wszechobecny, postrach galaktyki. Człowiek o wielkiej mądrości, przebiegłości i intuicji. Doskonały polityk i mentor. Idealny strateg a wreszcie mroczny lord Sithów Imperator Palpatine znany również jako Darth Sidious. Krążyły o nim legendy, jakoby miał moc tak potężną że potrafił niszczyć światy. Wielki Sith, który zmienił oblicze galaktyki. Przez lata planował powrót ciemnej strony do władzy. Wyszkolony przez Dartha Plagiousa kierował republiką zasłaniając przed Jedi swoje prawdziwe oblicze i plany wobec galaktyki. Sidious jako jeden z potężniejszych sithów bez problemu radził sobie z mistrzami Jedi zasiadającymi w radzie. Nawet mistrz Yoda nie potrafił go pokonać.  Moc imperatora była niewyobrażalna wszyscy o tym wiedzieli, również on sam. Właśnie przez to, że czuł się niezwyciężony, został pokonany przez Dartha Vader'a. Jak to możliwe? Zaraz postaram się wyjaśnić. W czasie kiedy toczyła się wal...

Czy Tarkin znał prawdziwą tożsamość Dartha Vadera? [Wyjaśnienie]

                                  Wielki Moff Tarkin, którego kojarzymy najczęściej z pierwszą częścią starej trylogii Gwiezdnych Wojen, nie był przypadkową osobą wyznaczoną na tak poważne stanowisko. W Nowej Nadziei dowiadujemy się że jest on głównodowodzącym na największej broni imperium, Gwieździe śmierci. Początki jego znajomości z imperatorem sięgają czasów wydarzeń z mrocznego widma kiedy Palpatine był jeszcze senatorem Naboo a młody Wilhuff kończył akademię. Relacja pomiędzy nimi jest bardzo ciekawa, a postacie mają ze sobą wiele wspólnego. Rozwój ich znajomości jest tematem na oddzielny post. Przez wiele lat Tarkin służył Palpatinowi. Na początku w czasach republiki a następnie, w imperium. Anakin Skywalker poznał kapitana Tarkina podczas wojen klonów. Obie postacie nie darzyli się przyjacielskimi uczuciami. Jednakże musieli ze sobą współpracować ze względu na okoliczności. Najbardziej p...